2250

Idea Machines

Idea Machines to nowoczesne i innowacyjne przedsiębiorstwo. Producent bezzałogowych statków powietrznych (BSP), znanych powszechnie jako drony.

Zebrane fundusze

6 750 PLN

Inwestorzy

3

Cel minimalny 299 250 PLN
Cel finansowy 499 500 PLN

Projekt wycofany
Emisja zostanie zrealizowany, jeżeli do dnia 08.09.2018 otrzyma przynajmniej 299 250 zł wsparcia.
ZAŁOŻENIA KAMPANIIWARTOŚĆ
Ilość nowo ustanowionych udziałównie mniej niż 133 i nie więcej niż 222
Wartość nominalna jednego udziału50,00 PLN
Wysokość wkładu na jeden udział2.250 PLN

Opis projektu

Wstęp


Jesteśmy nowoczesnym i innowacyjnym przedsiębiorstwem – producentem bezzałogowych statków powietrznych (BSP), znanych powszechnie jako drony. Dzięki naszym rozwiązaniom, latanie dronem jest dziecinnie proste, a precyzyjne opracowania fotogrametryczne stają się osiągalne dla każdego. Wyznaczamy nowe standardy za sprawą autorsko opracowanych platform i zaawansowanej elektroniki. Zespół Idea Machines to ambitni specjaliści, którzy wciąż poszukują coraz to nowszych i sprawniejszych rozwiązań, tworząc projekty od małych dronów, po wielkie konstrukcje.

Nasze mocne strony to: 

 • Dostosowanie do indywidualnych wymagań klienta,
 • Najwyższa jakość podzespołów,
 • Serwis,
 • Szkolenia,
 • Doświadczenie.

Naszym głównym kierunkiem jest trafienie do klienta z branży rolniczej. Rolnictwo precyzyjne, to bardzo szybko i mocno rozwijający się model dzisiejszego przedsiębiorstwa rolnego. Widzimy ogromny, jeszcze niezagospodarowany rynek zbytu dla naszego sprzętu.

Naszym odbiorcą/klientem/celem jest gospodarstwo rolne powyżej 100 ha i rocznym przychodem większym niż 500 tyś EUR. Chcielibyśmy zdobyć 1% rynku, co w samej Europie zachodniej daje nam potencjał zdobycia ponad 2300 klientów

Kolejna branżą o ogromnym potencjale, jest branża monitoringu i ochrony. Dziesięć największych firm na świecie w 2015 roku wypracowało przychód wynoszący ok. 14 mld USD.

W samej UE firmy związane z bezpieczeństwem generują przychód rzędu 200 mld EUR i zatrudniają 4,7 miliona osób. Na rozwój nowych technologii dla poprawy bezpieczeństwa, KE jedynie w horyzoncie 2018-2020 przeznacza 1 mld EUR.

Tylko w Polsce rynek ochrony osiągnął w 2017 roku wartość 10,12 mld zł, co oznacza wzrost 13% r/r. Co istotne, zastosowanie systemów bezzałogowych do monitoringu wizyjnego, będzie bardzo istotne i wejdzie na stałe do branży ochroniarskiej.

Opis

Spółka wystartowała w maju 2016 roku we Szczecinie. Spółkę tworzą pasjonaci, którzy swoją wiedzę budują na własnym doświadczeniu, ciągłych poszukiwaniach i samokształceniu. Od początku istnienia Spółka współpracuje z Politechniką Wrocławską. Przy współpracy z Zakładem Geodezji i Geoinformatyki Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWR, opracowany został samolot do pozyskiwania danych fotogrametrycznych (tworzenia terenowych modeli 3D itp.) Survey. W 2017 roku bazując na doświadczeniu zdobytym między innymi przy projekcie świetlnych kul wykonanych na zamówienie firmy Waterconcept, stworzone zostały dwie platformy wielowirnikowe, Q1 i Rescue PRO. Obie stworzone z myślą o pracy na rzecz służb ratowniczych, ochrony i przemysłu.

Obserwując ogromne zainteresowanie profesjonalnymi dronami, zauważyliśmy oczekiwania rynku na sprzęt w pełni autonomiczny. Dlatego od końca 2017 roku pracujemy nad autorskim, w pełni autonomicznym i kompletnym systemem Meerkat. System ma składać się z zamykanej stacji dokującej i platformy bezzałogowej wyposażonej w dedykowany do potrzeb klienta moduł roboczy. Obsługa systemu będzie ograniczała się do planowania misji na dowolnym komputerze połączonym z internetem. Sam system nie będzie wymagał obecności operatora. Platforma samodzielnie się naładuje, sama wykona misję i sama zrzuci dane do chmury.

W tej chwili jesteśmy w punkcie, w którym mamy już sprawdzone rozwiązania, mamy wiedze i możliwości do tworzenia coraz to bardziej złożonych systemów bezzałogowych i potrzebujemy wyjścia z naszymi możliwościami do klienta.


Obecnie najbardziej zaawansowane rozwiązanie dla tej branży to samolot bezzałogowy. Pozwala na oszczędność czasu oraz na większą dokładność. Dron z aparatem jest w stanie stworzyć ortofotomapy o rozdzielczości terenowej piksela od kilku do kilkunastu centymetrów. Idea Machines współpracuje z Zakładem Geodezji i Geoinformatyki Politechniki Wrocławskiej. Dzięki prowadzonej współpracy jesteśmy w stanie opracować najlepszy system pozyskiwania materiału fotogrametrycznego.

Jak wykorzystać drony w geodezji? Prezentujemy cały proces w kilku prostych krokach:

 • określenie parametrów nalotu,
 • opracowanie planu nalotu,
 • stabilizacja i pomiar fotopunktów,
 • nalot z zastosowaniem bezzałogowego statku powietrznego, w zgodzie z opracowanym planem nalotu,
 • kontrola dokładności i rozdzielczości materiału zdjęciowego,
 • generowanie ortofotomapy w procesie nadzorowanym,
 • wektoryzacja,
 • kontrola dokładności uzyskanej mapy.

Efektem prac przeprowadzonych według powyższych wytycznych jest produkt o parametrach technicznych, wykorzystywanych np. przy aktualizacjach map zasadniczych, regulacji stanu prawnego czy pomiarach powykonawczych.

Latanie dronem znajduje praktyczne zastosowanie w leśnictwie, przyczyniając się do poprawy stanu gospodarki leśnej i planowania operacyjnego. Ponadto, pozwala na monitorowanie nielegalnych działań i ingerencji, takich jak: wycinka drzew, podpalanie czy kłusownictwo. Niepozorne, małe drony dla leśnictwa uczestniczą w badaniach zdrowia lasu, umożliwiając szybką reakcję na oddziaływanie środowiska, np. przy ocenie szkód wywołanych przez burzę.

Bezzałogowe statki powietrzne obejmują coraz szerszy zakres zastosowań. Wiele branż – pozornie niezwiązanych z bezzałogowymi systemami latającymi – korzysta z ich dobrodziejstw w celu polepszenia jakości prowadzonych działań. Możemy zatem znaleźć drony dla ratownictwa czy rolnictwa. Interesujący przykład stanowi zastosowanie dronów w leśnictwie. 

Gospodarowanie lasu i utrzymanie go w dobrej kondycji wymaga niebagatelnego nakładu pracy. Na terenie całego kraju znajduje się obecnie 428 leśnictw z których każde zarządza na obszarze od kilku do nawet ponad 30 tysięcy hektarów zalesień. Przy koordynowaniu tak dużych przestrzeni – przynależących w znacznej mierze do sektora publicznego – niezbędna jest możliwość podejmowania działań doraźnych. Efekt ten jesteśmy w stanie osiągnąć dzięki stosowanym punktowo systemom bezzałogowym, dostarczającym na życzenie materiał fotograficzny. Dane pozyskane przez drona mogą być szybko i skutecznie wykorzystane według aktualnych potrzeb.

Pomiary dronem umożliwiają określenie skali rozmaitych zjawisk oraz analizę ich występowania na całym obszarze, bez konieczności nadmiernego angażowania kadry pracowniczej w trakcie przeprowadzania oceny pohuraganowej czy popożarowej. Technologia i podzespoły BSP doskonale sprawdzają się przy tego typu zadaniach, łącząc je z pomiarem skali ewentualnych zniszczeń. Dzięki temu, wszelkie opracowania dla potrzeb leśnictwa są wykonywane sprawniej i w krótszym czasie, uwzględniwszy konkretne kryteria, przydatne m.in. dla firm ubezpieczeniowych.

Prezes Zarządu Idea Machines - Maciej Szkop z przedstawicielami Lasów Państwowych podczas wywiadu w Radiu Szczecin. 

Nabycie wysokiej precyzji zdjęć lotniczych, dzięki systemom takim jak bezzałogowe statki powietrzne, jest właściwym sposobem na optymalizację techniki rolnej, maksymalizację zasobów, zwiększenie produkcji oraz wyraźną poprawę jakości upraw.

Rolnictwo z każdym rokiem korzysta z coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Do standardu należy m.in. wykorzystywanie nawigacji satelitarnej, sterowanie laserowe w procesie równania gleby, a także automatyczna regulacja ciśnienia w oponach. W rolnictwie precyzyjnym, szczególnego znaczenia nabrało automatyczne naprowadzanie na ścieżki technologiczne, a w przypadku kombajnów automatyczne (nierzadko również autonomiczne) naprowadzanie na łan. 

Za sprawą zaimplementowanych na bezzałogowych statkach powietrznych kamer i aparatów fotograficznych, wielu właścicieli gospodarstw i rolników może kontrolować stan upraw, a także reagować na niepokojące zjawiska naturalne (pożar, zalanie itd.), bez potrzeby wychodzenia z domu. Stwarza to wiele korzyści – oszczędność paliwa, możliwość oceny kondycji upraw z innej perspektywy, sposobność tworzenia map i pomiaru działek. Podstawową zaletą latania dronem jest jednak błyskawiczność działania – wszelkie sytuacje alarmowe są dostrzegane w krótkim czasie, co pozwala na podjęcie akcji w celu zapobieżenia utracie upraw. 

Tworzenie map i pomiar działek (dysponowanie dobrze nakreślonymi mapami z uwzględnieniem własnego terenu przyczynia się do szybkiego otrzymania środków w ramach dopłaty obszarowej) odbywa się za pomocą kamery, umożliwiającej wykonanie planu przestrzennego w dwóch trybach:

standardowa mapa prezentująca zdjęcia z „lotu ptaka”, 

mapa w szerokim widmie, za sprawą której rolnik może dokładnie ocenić kondycję upraw (co pozwala zoptymalizować użycie nawozów i środków ochrony roślin).

Obecnie, BSP pozwalają też na ocenę stanu plonów pod względem zawartości pierwiastków chemicznych – azotu i potasu. Jest to możliwe dzięki wykonywaniu prób gleby, umożliwiających ocenę jej stanu i składu. Urządzenia mogą też wykonywać za nas niektóre zabiegi rolnicze (np. oprysk) oraz oceniać skalę zniszczeń wywołanych przez klęski żywiołowe, dzikie zwierzęta i szereg innych czynników (istotne w procesie dokumentacji i zgłaszania szkód; podobną funkcję pełnią drony w leśnictwie). Ponadto, samoloty bezosobowe ułatwiają ocenę stanu upraw przed zbiorami oraz monitorowanie pracy osób w gospodarstwie, co pozwala na efektywniejsze rozplanowanie pracy i przekłada się na realną oszczędność czasu i pieniędzy.


Samoloty bezosobowe ułatwiają poszukiwania osób zaginionych oraz pomoc w akcjach ratowniczych, organizowanych przez służby takie jak: WOPR, GOPR, policja, wojsko czy straż pożarna.

Popularność bezzałogowych statków powietrznych wzrasta z każdym rokiem. Usługi dronem są wykorzystywane już nie tylko przez fotografów czy w trakcie prac geodezyjnych, ale też przez służby ratownicze takie jak Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna czy Policja. To właśnie tego typu odbiorcom dedykujemy naszą ofertę dronów dla ratownictwa.

Poszukiwania to niezwykle trudna dziedzina – zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ratowaniem życia lub mienia. O powodzeniu akcji policji, straży pożarnej czy innych służb nierzadko decydują minuty, a nawet sekundy. W takich sytuacjach profesjonalny sprzęt latający okazuje się nieoceniony. Latanie dronem ułatwia przeszukiwanie trudno dostępnych terenów lub miejsc, do których wejście jest bardzo niebezpieczne, a często wręcz niemożliwe.

W związku z szybkim rozwojem branży samolotów bezosobowych, firma Idea Machines ze Szczecina wprowadziła do swojej oferty BSP innowacyjne rozwiązania dedykowane służbom prowadzącym poszukiwania osób zaginionych. Profesjonalne drony nie tylko penetrują trudno dostępne miejsca, ale też pozwalają na lepsze dostrzeżenie okolicznego terenu, a co za tym idzie skuteczniejsze przeszukiwanie jego połaci w krótkim czasie. To doskonałe narzędzie do wspomagania akcji ratowniczych.

Drony w ratownictwie pozwalają na szybką identyfikację obszaru na którym znajduje się poszukiwania osoba. Widzą w tłumie i bezbłędnie rozpoznają każdy element terenu z wysokości kilkudziesięciu metrów (z pozycji bocznej lub nad zgromadzeniem ludzi; w tym drugim przypadku należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności). Umożliwia to przegrupowanie służb ratowniczych i skupienie ich w jednym miejscu, na znacznie mniejszej powierzchni.

Niezwykle ważny jest też aspekt prewencyjny. Dron potrafi zaobserwować potencjalne niebezpieczeństwo i niepokojące zachowania, zapobiegając zamieszkom czy wybuchom paniki. Pozwala na identyfikację uczestników imprezy, którzy są ofiarami i prowodyrami.

Przykładowe zastosowanie dronów w ratownictwie: 

 • akcje ratunkowe w atakach terrorystycznych,
 • monitorowanie katastrof i klęsk żywiołowych (huragany, lawiny, osuwiska, powodzie, pożary itp.),
 • monitorowanie kolizji statków, awarii samolotów, pociągów i in. środków komunikacji,
 • operacje po katastrofach (np. zawalenia budynków),
 • planowanie akcji gaśniczych,
 • prewencja – identyfikacja potencjalnych zagrożeń ze strony ludzi i żywiołów (np. zagrożenie pożarowe),
 • sieć komunikacji awaryjnej,
 • wypadki jądrowe – śledzenie, pomiar zanieczyszczeń,
 • wyszukiwanie osób zaginionych na lądzie i morzu.

Czyli dokładne i bezpieczne inspekcje. Zamiast korzystać z usług firmy zewnętrznej, kontrole mogą być przeprowadzane za pomocą bezzałogowych statków powietrznych UAV.

Korzystając z funkcji nawigacji (Mission Planner), dron może samodzielnie sprawdzać daną instalację, bez potrzeby korzystania z instrukcji nawigacyjnych. Rezultatem jest szybka i dokładna inspekcja, a przede wszystkim niskie koszty realizacji.

Za pomocą platformy IM można nawet sprawdzić przewody wysokiego napięcia i turbiny wiatrowe. Tutaj elektronika może wytrzymać wysokie napięcie i nie ma wpływu na pola magnetyczne.

Szerokie zastosowanie wielowirnikowca:

 • Kontrole rurociągów olejowych
 • Kontrole gazociągów
 • Kontrola instalacji solarnych
 • Wykrywanie rozprzestrzeniania się glonów
 • Kontrola przewodów / kabli
 • Inspekcje wież chłodniczych
 • Leśnictwo
 • Krytyczne inspekcje infrastruktury.
 • Kontrola turbin wiatrowych
 • Kontrola mostów
 • Liczenie populacji zwierząt
 • Kontrole linii kolejowych
 • Inspekcje pomników
 • Pomiar promieniowania
 • Monitorowanie promieniowania.


HexaCopter Rescue PRO 

 • Wodoodporny oraz pyłoodporny, spełnia normę IP55 
 • Odporny na uszkodzenia 
 • wykonany z najwyższej jakości kompozytów 
 • Czas lotu do 45 minut 
 • Maksymalny udźwig 2 kg 
 • Maksymalna prędkość wiatru do 15 m/s 
 • Autonomia lotu – planowanie misji 
 • Automatyczne tryby awaryjne 
 • Wymienne moduły robocze – łatwe w obsłudze, można je wymieniać w terenie bez użycia narzędzi. 

QuadroCopter Q1

 • Wodo I pyło odporny, spełnia normę IP55
 • Odporny na uszkodzenia, wykonany z najwyższej jakości kompozytów
 • Składana rama
 • Czas lotu do 45 minut
 • Maksymalny udźwig 1 kg
 • Maksymalna prędkość wiatru do 15 m/s
 • Autonomia lotu – planowanie misji, automatyczne tryby awaryjne
 • Wymienne moduły robocze – łatwe w obsłudze, można je wymieniać w terenie bez użycia narzędzi.


Survey

 • Lekka i wytrzymała konstrukcja oparta na kompozytowej ramie i lekkiej piance EPP
 • Rozpiętość 180 cm, masa startowa do 4,5 kg
 • Czas lotu do 2 godzin, zasięg 150 km
 • Udźwig do 700 g
 • Lądowanie za pomocą spadochronu

Misje autonomiczne


Meerkat - autonomiczny system monitoringu upraw rolnych.

Firma Idea Machines przygotowała koncepcję autonomicznego systemu Meerkat, który zrewolucjonizuje efektywność monitoringu upraw rolniczych.

Nasze rozwiązanie cechuje:

 • Monitoring upraw niezależnie od pogody
 • Brak zaangażowania ludzi w proces monitoringu – pełna autonomia
 • Naloty w celu wykonania modelu terenowego 3D, map, map NDVI, szacowanie strat
 • Kompatybilność z istniejącym oprogramowaniem i urządzeniami używanymi już przez wysoko wyspecjalizowane gospodarstwa
 • Dopełnienie całego systemu precyzyjnego rolnictwa

Stacja dokująca będzie przystosowana i kompatybilna z platformami dostępnymi w ofercie Idea Machines. Ogromną zaletą jest fakt, że nasze platformy są przystosowane do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Kiedy Meerkat zakończy patrol wyląduje na stacji bazowej, po czym autonomicznie zostanie rozpoczęte ładowanie. Wszystko jest kontrolowane przez zintegrowane oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom wstępne planowanie ścieżek lotu, a także oglądanie w czasie rzeczywistym wideo oraz plików z danymi.


Cele

Dzięki pozyskanym środkom planujemy stworzenie nowej strony internetowej, materiałów marketingowych oraz utworzenie działu sprzedaży w którym zostaną zatrudnione co najmniej dwie osoby. Zadaniem nowych pracowników będzie sprzedaż, reklama, organizacja targów oraz inne zadania.

Dodatkowo, zdobyte finansowanie pozwoliłyby na zbudowanie kilku sztuk sprzętu do prezentacji na targach oraz kilku egzemplarzy sprzedażowych.

W celu szybszej ewaluacji oraz utrzymania najwyższego poziomu technologicznego w planach jest również zatrudnienie co najmniej jednej dodatkowej osoby do działu technicznego.

W przypadku pozyskania pierwszych dużych zamówień, Spółka zamierza zatrudniać kolejnych pracowników tak aby nie zmieniać profilu sprzętowego, tylko żeby go poszerzyć.

Podsumowując, podstawowym celem, który chcemy osiągnąć po pozyskaniu środków, jest przekształcenie małej firmy, na zorganizowane przedsiębiorstwo, którego działanie nie jest zależne jedynie od wizji, pomysłów i wiedzy prezesa. 

Struktura udziałowa:

Kim jesteśmy

Maciej Szkop - Prezes Zarządu. Od jedenastu lat zajmuje się zdalnie sterowanym modelarstwem lotniczym i samochodowym. Od czterech lat skupił się na tematyce zastosowania BSP w geodezji, rolnictwie i w obserwacji powietrznej w czasie rzeczywistym. OD 2015 komercyjnie projektował i wykonywał platformy wielowirnikowe przeznaczone do przenoszenia sprzętu fotograficznego i filmowego, były to konstrukcje o masie startowej sięgającej 25 kg. Od marca 2014 roku do dnia dzisiejszego współpracuje nieprzerwanie z firmą Wrogeo w zakresie czynności serwisowych, modernizacji oraz doradztwa i konsultacji dotyczących bezzałogowców. Główny projektant i pomysłodawca systemu BSP.

Marcin Kadela – Wspólnik. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej Wydziału Mechanicznego. Jako specjalista w dziedzinie konstrukcji, modelowania 3D, obliczeń i symulacji aerodynamicznych czuwa nad zagadnieniami mechaniczno- konstrukcyjnymi BSP. Od czterech lat zajmuje się konstruowaniem i konfigurowaniem platform BSP.

Kacper Kruczyński – absolwent Automatyki i Robotyki na wydziale Elektrycznym ZUT, mgr inż. Elektrotechniki. Z zamiłowania modelarz oraz pasjonat BSP od 10 lat. W naszej firmie projektuje oraz konstruuje platformy latające.

Łukasz Mackiewicz – absolwent Automatyki i Robotyki na wydziale Elektrycznym ZUT, mgr inż. Elektrotechniki. Pan Mackiewicz interesuje się energią odnawialną – wiatrową. W naszej firmie jest specjalistą od elektryki w bezzałogowych statkach powietrznych.

Magda Kjoenneroed – Asystentka Zarządu. W firmie odpowiada za sprawny przepływ informacji i trzyma pieczą nad codziennymi sprawami. Zajmuje się również reklamą i marketingiem naszych produktów.

Idea Machines Sp. z o.o.

Al. Wojska Polskiego 48/4

70-475 Szczecin

Poland

tel: +48 733 333 371

email: biuro@ideamachines.pl

Społeczność

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.


Anonim 5 miesięcy temu
Witam. Brakuje informacji o podziale zysków - jaka jest polityka firmy w tym zakresie? Kiedy Firma planuje po taz pierwszy wypłacić je udziałowcom? Na koniec - kupowanie 50zl za 2250zl nie wydaje się racjonalne. Rozumiem ze pomysłodawcy wnieśli know how a pierwszy inwestor wiele ryzykował ale jeśli udałoby się zebrać maksymalna kwotę to nowi udziałowcy, wnoszący wartościowo o wiele większe fundusze, nawet razem wzięci nie maja na zarządzie nic do powiedzenia. Według mnie powyższe przesądzi o klęsce kampanii. Ale generalnie pomysł mi się podoba. Tak samo jak i platforma Stckrocket.
Odpowiedz
Idea Machines 5 miesięcy temu
Dzień dobry. Co do planów w zakresie podziału zysków, będą one dzielone proporcjonalnie. Jeśli chodzi o najbliższy termin, wynika on ze strategii działania i planów Spółki, z którymi można się zapoznać w Memorandum Informacyjnym. Jeśli chodzi o wartość nominalną i realną udziału. Wartość nominalna udziału została ustalona w momencie założenia Spółki, a liczba udziałów wynika z podziału kapitału Spółki przez nominalną wartość udziału (100 000 zł/50 zł = 2 000 udziałów), natomiast wartość realna udziału wynika z wyceny Spółki, czyli jej realnej wartości.
Odpowiedz
Anonim 5 miesięcy temu
Witam! Dziękuje za odpowiedz. Proporcjonalny podział zysków jest dla mnie jasny, natomiast najbliższy przewidywany podział zysków nie. Przeczytałem memorandum i nie mogę znaleźć informacji na ten temat - jeśli przegapiłem proszę o wskazanie. Jest harmonogram pokazujący kiedy zyski powinny się pojawić a to nie to samo. Jak wiadomo, decyzje o przeznaczeniu zysków będzie podejmował Zarząd w którym nowi udziałowcy się nie liczą. Może on zadecydować o przeznaczeniu zysków na kolejne inwestycje. Nie mówię ze to źle, mówię ze brak tu jasności. Co do wartości firmy: Sprzedaż w 2016 r. ok 90 tys., w 2017 r. ok 30 tys., strata ok 3 razy większa niz w roku poprzednim - ok. 300 tys., największe pozycje kosztowe to wypłaty i usługi obce - nie dostrzegam sukcesów (dostrzegam potencjal), nie rozumiem na jakiej podstawie wartość rynkowa udziału o nominalnej wartości 50zl została wyceniona 45 razy wyżej? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje.
Odpowiedz
Idea Machines 4 miesiące temu
Zaczynając od sprzedaży, na koniec grudnia 2016 roku zastała częściowo zrealizowana płatność na rzecz zamówienia realizowanego w 2017 roku. Kwestia straty wynika z tego, że Spółka powstawała, z czym wiązały się inwestycje np. w sprzęt i badania nad własnymi rozwiązaniami technicznymi. Siłą rzeczy nakłady były znacznie większe od przychodów.
Odpowiedz